Po akom bicykli túžiš?

Hľadáte perfektný bicykel, ale neviete, kde začať? Nebojte sa, množstvo možností môže byť ohromujúce a presne s tým sme tu my, aby sme vám pomohli. Jednoducho postupujte podľa týchto piatich krokov, ktoré vám pomôžu nájsť perfektný bicykel.

Krok 1 – Zistite, aký typ jazdy budete robiť

Každý bicykel je dokonale navrhnutý pre špecifický štýl cyklistiky, takže prvým krokom pri výbere správneho bicykla je rozhodnúť sa, aký typ jazdy chcete vykonávať.

Chcete jazdiť po ceste v skupine? Možno hľadáte bicykel na prepravu z bodu A do bodu B? Chcete sa popasovať s prekážkami vo vašom miestnom bikeparku pre horské bicykle? Chcete sa uzdraviť a točiť sa v parku iba tak? Chcete jednoducho štýlovo zaskočiť do miestnej kaviarne? Alebo len hľadáte bicykel na jazdu s deťmi? Posúdenie toho, čo chcete robiť, vás rýchlo nasmeruje správnym smerom.

Krok 2 – Kde kúpiť

Vedieť, aký typ cyklistiky chcete robiť, bude veľkým rozhodnutím o zúžení počtu nákupných bodov. Ak sa chcete venovať pravidelnej cyklistike, potom je pravdepodobne najlepšou voľbou špecializovaná predajňa bicyklov. Existuje aj niekoľko online predajcov, ktorí sa špecializujú na kvalitné bicykle, ale na to, aby ste si zaistili správnu veľkosť a správne nastavenie, budete potrebovať nejaké základné znalosti.

Ak je váš rozpočet trochu obmedzený, potom existuje veľa možností pre lacný bicykel. Vo všeobecných obchodoch so športovým tovarom môžete nájsť dobrý obchod a možnosťou je aj nákup použitých bicyklov. Ak si nie ste istí, kde začať, príďte sa poradiť.

Krok 3 – Stanovte si cenový bod

Je dôležité si rozmyslieť, koľko chcete minúť na bicykel. Špecializované horské a cestné bicykle zvyčajne začínajú na približne 550 €, pričom mnohé stoja oveľa viac. Pomocou LokalBike získate jasnú predstavu o tom, aký typ bicykla je v rámci vašej cenovej hladiny. Nezabudnite na rozpočet na ďalšie diely a príslušenstvo, ktoré budete potrebovať.

Krok 4 – Určenie veľkosti

Nájdenie správnej veľkosti bicykla je prvoradé pre pohodlnú a sebavedomú jazdu na bicykli. Pri mnohých typoch bicyklov dostupných v piatich a viacerých veľkostiach by nemali existovať žiadne dohady. Bicykel nesprávnej veľkosti môže spôsobiť nepríjemnú alebo nepohodlnú jazdu a môže byť aj nebezpečný.

Určenie správnej veľkosti bicykla je niečo, čo si často vyžaduje skúsenosti na základe množstva faktorov vrátane výšky, dĺžky vnútorného švu, jazdných skúseností a flexibility. Ak nakupujete v miestnom obchode s bicyklami, s týmto vám pomôžu. Po výbere správnej veľkosti bicykla sa uistite, že je správne namontovaný a nastavený. Najbežnejším nastavením je výška sedla, ale možno bude potrebné doladiť aj výšku riadidiel a dosah na riadidlá.

Krok 5 – Diely a príslušenstvo

Keď ste si vybrali ten správny bicykel pre vás, je čas zvážiť diely a/alebo príslušenstvo. Bicykel sa často predáva iba s dielmi potrebnými na jazdu a nič viac. Je na vás, aby ste sa rozhodli, čo chcete na bicykel pridať. Medzi bežné doplnky patria klietky (držiaky) na fľaše s vodou, svetlá, pumpa, zámok, cyklopočítač a iné sedlo alebo pedále.

Napr. vystužené nohavice, môžu výrazne zlepšiť váš zážitok z jazdy na bicykli.

TYPY BICYKLOV

Teraz sa pozrime na rôzne typy bicyklov na trhu a na druh bicyklov, ktoré ponúkajú.

CESTNÉ BICYKLE

Cestné bicykle, navrhnuté na použitie na uzavretých cestách, sú jedným z najefektívnejších bicyklov. Cestné bicykle si môžete všimnúť podľa tenkých pneumatík a „spadnutých“ riadidiel, ktoré sa v spodnej časti stáčajú späť k jazdcovi. Existuje viacero typov cestných bicyklov, ale zvyčajne sa hodia do jednej z dvoch kategórií: súťažné alebo vytrvalostné.

Súťažné bicykle sú postavené s ohľadom na rýchlosť. Typicky majú tvrdšie prevody, tuhšie rámy a agresívnejšiu polohu, aby vás chránili pred vetrom.

Vytrvalostné bicykle môžu mať mnoho podôb, ale zvyčajne majú o niečo vzpriamenejšie jazdné pozície, jednoduchšie radenie a hladšiu jazdu. Sú najlepšie vybrané pre spoločenskejšiu a kondičnejšiu cestnú cyklistiku.

TRIATLON BICYKLE NA ČASOVKY

Bicykle na triatlon/časovku sú určené na súťažné a nie rekreačné účely. Sú zamerané na aerodynamiku, čo z nich robí najrýchlejší cestný bicykel v priamom smere a proti času. Takáto rýchlosť ide na úkor ovládateľnosti a komfortu na dlhé vzdialenosti. Tento typ bicykla je navrhnutý len pre kvalitné uzavreté cesty a najlepšie sa na ňom jazdí/preteká samostatne alebo v malých skupinách vďaka špicatým a úzkym polohám riadidiel, ktoré nie sú vhodné na agilitu alebo rýchle brzdenie.

Mnohí, ktorí vlastnia tento typ bicykla, budú vlastniť aj cestný bicykel na tréningové a spoločenské účely. 

 

CESTNÉ BICYKLE S ROVNÝMI RIADIDLAMI
 

Flat Bar Cestné bicykle kombinujú plochú polohu riadidiel horského bicykla s rýchlosťou cestného bicykla. Vzhľadom na vzpriamenejšiu jazdnú polohu nie sú cestné bicykle s plochými tyčami také rýchle ako tradičné cestné bicykle, ale ponúkajú vzpriamenejšiu jazdnú polohu a väčšiu viditeľnosť v premávke. Tento typ bicykla je obľúbenou voľbou na dochádzanie do práce a všeobecnú kondičnú cyklistiku. Najlepšie sa držia na uzavretých cestách, hoci niektoré cestné bicykle s plochými tyčami ponúkajú širšie pneumatiky, ktoré zvládnu aj použitie na ľahkej štrku.

HORSKÉ BICYKLE

Pravdepodobne žiadna kategória bicyklov vám neponúka väčší výber ako horská cyklistika. Hoci výber je dobrá vec, môže byť aj komplikovaná. Ak chcete jazdiť v teréne, prečítajte si nášho kompletného sprievodcu horskými bicyklami.

Výber horského bicykla závisí od typu terénu, na ktorom chcete jazdiť, či chcete súťažiť a podľa vašich aktuálnych schopností. Odpruženie je bežnou témou na horských bicykloch, pričom pri ťažšom teréne je k dispozícii viac odpruženia.

Odpruženie bežne určuje aj názov horského bicykla. Horské bicykle bez odpruženia sa označujú ako „tuhé“. Horské bicykle s predným odpružením sa nazývajú „hardtaily“, pretože zadná časť je pevná. A bicykle s odpružením na predných aj zadných kolesách sa nazývajú celoodpružené „Full bicykle“

CYKLOKROS

Cyklokrosové bicykle sú stavané pre šport cyklokros. Tento šport vznikol v Európe ako spôsob, ako si pretekári cestnej cyklistiky udržať kondíciu aj v zime, no odvtedy sa celosvetovo rozrástol a stal sa obľúbenou formou bicyklovania. Cyklokrosové bicykle vyzerajú podobne ako cestné bicykle, ale namiesto toho majú širšie pneumatiky a nižší prevod. Rám aj brzdy sú navrhnuté tak, aby poskytovali priestor pre hlboké blato.

Vzhľadom na ich účel použitia sú cyklokrosové bicykle umiestnené uprostred medzi cestným a horským bicyklom. Vďaka tomu sú vynikajúcou voľbou nielen pre cyklokrosové preteky, ale aj pre jazdu na štrku, dobrodružnú cyklistiku a dochádzanie.

GRAVEL BICYKLE

Gravel bicykle, niekedy tiež označované ako dobrodružné bicykle, sú v podstate cestné bicykle určené na zdolávanie rôznych povrchov, niekedy nesúce dodatočnú výbavu a sú vhodné na celodenné jazdenie na menej prejazdených cestách.

Všestrannosť gravel bicyklov z nich robí skvelú voľbu pre viaceré cyklistické aktivity. Sú vhodné pre všetky, okrem najrýchlejšej cestnej jazdy, zatiaľ čo širšie pneumatiky a širší rozsah prevodu umožňujú zvládnuť terénne cesty, štrkové a niekedy aj ľahké lesné  cesty. Sú robustné, pohodlné a často dokážu prepraviť batožinu, vďaka čomu sú ideálne na ľahké cestovanie alebo na dlhšie a rýchlejšie dochádzanie.

MESTSKÉ – URBAN BICYKLE

Mestská kategória je ťažko opísateľná a zahŕňa všetky typy bicyklov určených na prepravu v mestskom prostredí. Tieto bicykle sú zvyčajne navrhnuté na efektívnu prepravu na krátke až stredne dlhé vzdialenosti.

Mnohé mestské bicykle ponúkajú väčšiu pevnosť v porovnaní s ľahšími cestnými bicyklami s plochými tyčami, aby zvládli náročnosť zoskakovania z obrubníkov a jazdy na nekvalitnom povrchu. Niektoré mestské bicykle sú navrhnuté s ohľadom na bezpečnosť, ponúkajú kolesá odolné voči krádeži, ľahké nosenie zámku a nenápadný lak.

Iní idú opačným smerom a chytajú vplyv holandských bicyklov s klasickým štýlom a nadčasovými farbami. Tieto bicykle sú tiež známe ako „klasické“ alebo „vintage“ bicykle,

HYBRIDNÉ FITNES BICYKLE

Hybridy, bežne známe aj ako „komfortný“ alebo „fitness“ bicykel, zvyčajne ponúkajú jednu z najvzpriamenejších jazdných pozícií, ktoré sú k dispozícii. Hybridy sa pôvodne nazývali niekde medzi cestným a horským bicyklom, ale moderné hybridy možno najlepšie klasifikovať ako rekreačné fitness bicykle. Ak chcete pokojne a pohodlne jazdiť na uzavretých alebo dobre udržiavaných štrkových povrchoch bez honby za rýchlosťou alebo výkonom, potom môže byť pre vás hybrid to pravé.

Zatiaľ čo mnoho hybridov neponúka odpruženie, niektoré ponúkajú odpruženie na prednom kolese aj pod sedlom. Tieto typy bicyklov sú ideálne pre tých, ktorí sa chcú venovať cyklistike a trpia chronickými bolesťami krku alebo chrbta.

SKLADACIE BICYKLE

Ideálne pre tých, ktorí majú obmedzený úložný priestor alebo chcú popri cestovaní autobusom a vlakom používať bicykel. Ako už názov napovedá, skladací bicykel možno zložiť pre kompaktné skladovanie a prenosnosť.

Väčšina skladacích bicyklov je vybavená obmedzeným prevodom a menšími kolesami, čo znamená, že sa najlepšie používajú na kratšie výlety po meste na hladkých povrchoch. Menšie kolesá a menší bicykel vo všeobecnosti budú zvyčajne menej stabilné pri rýchlosti.

BMX BICYKLE

BMX bicykle sú zvyčajne postavené pre zábavu, čo znamená „Bicycle Motor Cross“. Existujú tri hlavné typy bicyklov BMX, z ktorých každý je navrhnutý tak, aby vyhovoval konkrétnej kategórii – skok, preteky a voľný štýl. BMX bicykle majú zvyčajne menšie 20-palcové kolesá, kompaktné rámy a jeden prevod. BMX bicykle sú navrhnuté pre minimálne šliapanie a jazdy na krátke vzdialenosti.

BMX Racing je olympijský šport, ktorý sa koná na účelovej trati. Tieto bicykle majú jeden prevod, iba zadnú brzdu a sú navrhnuté tak, aby boli extrémne tuhé a ľahké.

Jump a Freestyle BMX sú postavené s dôrazom na silu ako prioritu. Skákacie bicykle majú typicky holý dizajn s čo najmenším počtom častí, ktoré sa zlomia alebo spôsobia zranenie jazdca. Freestyle bicykle sú zvyčajne navrhnuté na použitie v skateparkoch a môžu obsahovať komponenty navrhnuté špeciálne na predvádzanie kaskadérskych kúskov, ako sú grindy a otočky riadidiel.

TURISTICKÉ BICYKLE – TREKING 

Turistické bicykle sú najžiadanejším bicyklom na viacdňové dobrodružstvá, pretože sa ľahko používajú, sú spoľahlivé a dostatočne pevné na to, aby zvládli prepravu veľkej batožiny. Turistické bicykle sú známe svojim pohodlím a sú schopné cestovať po väčšine terénov. Takáto sila zvyčajne prichádza s váhovou penalizáciou, ktorá spôsobuje, že bicykel je pomalý pri jazde, takže je najlepšie si ich ponechať pre tie skutočné úniky.

FIXIE A JEDNORÝCHLOSTNÉ BICYKLE

Bicykle Fixie a Single Speed sú skvelé mestské bicykle určené pre lacnú a spoľahlivú mobilitu. Najlepšie sa hodia na rovinatejšie mestské cesty, pretože nemajú žiadne prevody a zvyčajne majú hladké pneumatiky. Fixie je skratka pre ‘pevné koleso’, čo znamená, že zadné ozubené koleso je priamo spojené so zadným kolesom a neumožňuje dojazd – rovnako ako dráhový bicykel (nižšie). Zatiaľ čo jednorýchlostný bicykel má zadné ozubené koleso s „voľnobežkou“, ktorá umožňuje dojazd.

Kvôli nedostatku prevodov sú tieto bicykle zvyčajne lacnejšie a ponúkajú vysoký štýl.

TRAŤOVÉ BICYKLE

Traťové bicykle sú určené na preteky na velodróme. Pásové bicykle nemajú žiadne brzdy a majú pevné zadné koleso, čo znemožňuje ich používanie na cestách. „Fixie“ je vlastne len dráhový bicykel, ktorý bol upravený pre použitie na ceste.

CRUISER BICYKLE

Bicykle Cruiser sú známe svojim komfortom – sedadlo, riadidlá a rám sú navrhnuté tak, aby sa jazdec cítil čo najpohodlnejšie pri jazdách na krátke vzdialenosti. Tieto bicykle nie sú rýchle ani efektívne, ale vyzerajú skvele a jazda na nich je mimoriadne zábavná. Cruiser sa najlepšie hodí na jazdu po ceste alebo na spevnených cestách a jeho hlavnými črtami sú veľké sedadlá a vysoké riadidlá. Ideálne na štýlovú jazdu po pláži.

KLASICKÉ VINTAGE BICYKLE

Klasické a Vintage bicykle, ktoré pripomínajú staré časy, sú obľúbené vďaka svojmu elegantnemu štýlu a všeobecnej jednoduchosti použitia. Mnohé z týchto bicyklov sú inšpirované tými, ktoré jazdia po rovinatých uliciach Amsterdamu, a preto majú buď niekoľko prevodov, alebo žiadne. Jazdecká pozícia je podobná ako pri hybride a celkovo je veľmi pohodlná na krátke jazdy.

Väčšina týchto bicyklov môže byť dosť ťažká a sú konštruované s oceľovými rámami, drahšie verzie budú vyrobené z hliníka. Mnohé bicykle Classic alebo Vintage budú obsahovať príslušenstvo na dokončenie vzhľadu a užitočnosti bicykla, medzi ktoré patria nosiče kufrov, predné koše a stojan.

ELEKTRICKÉ BICYKLE

E-bicykle, ktoré sú pravdepodobne najrýchlejšie rastúcou kategóriou bicyklov, sú vybavené elektromotorom na podporu pedálov. Elektrobicykle môžu spadať do viacerých ďalších kategórií bicyklov vrátane cestnych a horských bicyklov, ale najobľúbenejšia kategória pre elektrobicykle je určená na použitie v meste a na dochádzanie. Správny elektrobicykel funguje tak, že pri šliapaní na bicykli poskytuje asistenciu motora, a preto poskytuje pomoc na kopcoch a rovinatých plochách.

Najpoužívanejšie majú výkon 250 W s maximálnou rýchlosťou 25 km/h, kým elektromotor prestane poskytovať asistenciu.

DETSKÉ BICYKLE

Detské bicykle, ktoré sú ideálne na učenie motorických zručností, rovnováhy a správania na ceste, pokrývajú takmer všetky tu uvedené kategórie. Najdôležitejším faktorom, ktorý treba zvážiť pri výbere detského bicykla, je veľkosť pneumatík. Najlepším spôsobom, ako zistiť, či je veľkosť správna, je nechať svoje dieťa obkročmo stáť na hornej tyči bicykla a sledovať, či môže stáť oboma nohami pevne na zemi.

S dostupnými možnosťami, ktoré vyhovujú deťom od 18 mesiacov až po ich dospievanie, sa rozsah informácií o detských bicykloch a o tom, čo treba pozerať, môže zdať ohromujúci. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *