Po meste vás ľahko dopraví do práce či na nákup, v kopcovitom teréne sa s vami rozdelí o záťaž a uľahčí výstup. Vaše výlety budú hneď o niečo pestrejšie. Poďme si povedať, ako vybrať elektrobicykel, ktorý vám najlepšie sadne a dopraví vás aj do miest, na ktoré by ste si s obyčajným bicyklom museli vytýčiť niekoľko dní.**

Ako vybrať elektrobicykel podľa základného delenia

Mestské

Chystáte sa pravidelne dochádzať do práce, ale zároveň nechcete doraziť úplne zničený? Mestský elektrobicykel vás hladko dopraví po cestách aj cyklotrasách.

Mestské elektrobicykle

Trekové a krosové

Radi by ste si zašli do mesta, ale aj na výlet do prírody? Siahnite po trekových či krosových elektrobicykloch. Na trekových modeloch nájdete oproti krosovým viac výbavy prispôsobených do mesta (blatníky, svetlá, nosiče).

Trekové elektrobicykle krosové

Horské

Do poriadneho terénu vyrazte s horským elektrobicyklom. Na ceste však počítajte s väčším odporom kolies a vyššou spotrebou energie ako pri ľahkých mestských modeloch.

Horské elektrobicykle

Cestné

Na cestnom elektrobicykli ešte len spoznáte, aká ľahká môže konštrukcia bicykla byť. Po tomto type siahnete skôr ako skúsený jazdec, ktorý počíta s menšou dopomocou v náročnom teréne alebo proti vetru.

Cestné elektrobicykle

Skladacie

Vymieňate počas dňa elektrobicykel za iný dopravný prostriedok? Potom zauvažujte nad skladacím elektrobicyklom. Ten vás dopraví skôr na kratšie vzdialenosti, ale hladko sa vymotá zo všetkých prekážok mesta.

Skladacie elektrobicykle

FatBike

Elektro fatbike sa nikoho na nič nepýta. Vychádzajú z horských elektrobicyklov a sú určené do bahnitého terénu alebo napríklad na sneh (priemer kolies sa pohybuje od 4 do 5 palcov). Dokážete s nimi bez väčších problémov prejsť prakticky kdekoľvek a za akéhokoľvek počasia.

Elektro fatbiky

Dôležité parametre pri výbere elektrobicykla

Veľkosť rámu

Podľa vašej postavy vyberajte vhodnú výšku rámu. Tú obvykle výrobcovia uvádzajú v palcoch (1″ = 2,54 cm). Rám by mal byť umiestnený približne 5 cm od rozkroku osoby stojacej obkročmo nad bicyklom. Do mesta vám budú pohodlnejšie nižšie rámy pre ľahšie sadanie. Naopak na trek voľte aj o 2 palce vyššie pre lepšiu stabilitu v teréne.

Veľkosť rámu (palce)Výška postavy (cm)
13130–140
14140–150
15150–155
16155–165
17-18165–175
19-20175–185
21-22185–195
23–24195 a vyššia

Priemer kolies

Rovnako ako rám sa aj priemer kolesa udáva v palcoch. Čím väčšie koleso, tým lepšie sa vysporiada s nerovnosťami a skôr sadne vyššej osobe. Menšie koleso zas lepšie reaguje na zrýchlenie a dobre sa s ním manévruje.

Nosnosť

Nosnosť sa najčastejšie pohybuje medzi 110 – 150 kg, pri namáhanejších horských a trekových elektrobicykloch by nemala klesnúť pod 130 kg. Okrem váhy samotného jazdca počítajte aj s dodatočnými kilami napríklad pri cykloturistike s ruksakom a stanom. Ak sa chystáte na niekoľkodňové cyklovýlety, voľte také bicykle, ktoré vám unesú všetku výbavu.

Pohon

Elektrický pohon vás síce nutnosti šliapania úplne nezbaví, ale túto prácu vám znateľne uľahčí. Pri pohone hrá dôležitú úlohu umiestnenie motora. Rozlišujú sa dve hlavné polohy motora, a to stredový a nábojový, tie sa ďalej delia na predné a zadné, viď nižšie:

Umiestnenie motoraTyp elektrobicyklaVýhodyNevýhody
Predný nábojmestské či skladaciepriaznivá cenahoršia ovládateľnosť, nebezpečenstvo podklzovania
Zadný nábojterénnelepšie jazdné vlastnostizložitejšia výmena zadného kolesa
Stredová časť kolesahorsképerfektná ovládateľnosť, vyváženosťvyššia cena

Dojazd

Základné elektrobicykle prejdú zhruba 50 km, tie lepšie pokojne 80-100km. Drahé modely dosahujú až 180km a viac na jedno nabitie. Váš dojazd však ďalej ovplyvňuje zaťaženie elektrobicykla, terén aj štýl jazdy. Čím vyššia kapacita batérie, tým dlhší by mal byť dojazd. Najvyššie hodnoty všeobecne majú horské elektrobicykle – cca 150km, najmenej potom mestské – cca 60 km.

Batéria

U batérie vás bude zaujímať kapacita aj jej umiestnenie. Elektrobicykle s kapacitou batérie okolo 9 Ah prejdú približne 40-70 km na jeden záťah. Batérie s 15 Ah ponúknu aj 120 km dojazd. Umiestnená môže byť na ráme, nosiči aj za sedlovou tyčou. Batériu môžete dobíjať aj niekoľkokrát týždenne. Preto sa zamerajte na to, akým spôsobom sa zapája.

Viac okapacite

Kapacita batérie elektrobicykla je hodnota, ktorá udáva, aké množstvo elektrického náboja je batéria schopná pojať. Jej jednotkou je Ampérhodina (Ah). Udávaná kapacita však nie je nemenná. V priebehu rokov klesá a tiež kolíše v závislosti na okolitých podmienkach. V zime sa obvykle vybíja rýchlejšie.

Nabíjanie

Väčšina elektrobicyklov by sa mala nabiť do 4 hodín. Na to vám postačí nabíjačka a bežná zásuvka. Pri nabíjaní myslite na to, že by batéria vždy mala dosiahnuť maximálnu hodnotu.

Na špecializovaných stránkach cyklovýletov ďalej nájdete mapu všetkých miest v Slovenskej republike, kde bicykle môžete nechať dobiť, väčšinou aj bezplatne. Nabíjačku však so sebou musíte voziť vlastnú.

Pri prevádzke sa snažte neklesnúť pod 20 % kapacity batérie.

Komponenty

O kvalite elektrobicykla rozhoduje aj spracovanie komponentov. Pokiaľ sa chystáte do terénu, vyberte si elektrobicykel s odpruženou vidlicou. Na dlhších výletoch oceníte kvalitnú prevodovku, ktorá ušetrí energiu nielen vašu, ale aj motora. Nezabudnite ani na brzdy. Zatiaľ čo pri mestských elektrobicykloch vám stačia základné V-brzdy, na náročnom zjazde sa nezaobídete bez kotúčových.Viac o komponentoch

Materiál

Na väčšine elektrobicyklov nájdete pevný, ale relatívne ťažký hliníkový rám. Okrem hliníka môžete voliť aj dural alebo všetky pevné zliatiny hliníka. Drahšie bicykle môžu byť vybavené karbónovým rámom, ktorý využijú cyklisti predovšetkým na dlhšie vzdialenosti a na športové účely. Jeho hlavnou výhodou je nízka hmotnosť a mimoriadna odolnosť.

Prídavné funkcie

Vďaka elektronike ponúkajú bicykle s motorom rad prídavných funkcií, s ktorými budete mať napríklad lepší prehľad o svojom výkone. S dodatočnými funkciami rastie pochopiteľne cena výrobku.Ovládací panel

Umiestnený na riadidlách. Prehľadne informuje o stave batérie a nastavení motorovej asistencie.Displej

Jednoduchší LED displej vám umožní elektrobicykel zapnúť, nastavovať stupeň dopomoci a zistiť stav batérie. Pokročilejší LCD displej sa obvykle nachádza na vidlici riadidiel a funguje ako jednoduchý počítač. Informuje jazdca o výkone, priemernej rýchlosti a technických parametroch daného modelu.Smart systém

Pokročilá ovládacia možnosť, ktorá jazdcovi ponúka aj GPS navigáciu, podrobný záznam trasy a dokonca tréningové režimy. Veľkou výhodou je možnosť prepojenia s telefónom.USB konektor

Pohodlné pripojenie smartfónu, ktorý možno počas jazdy nabíjať a tým mať prístup k GPS a iným záznamom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *