S pribúdajúcimi slnečnými lúčmi, nás to viac láka von. Čo tak tento čas využiť a nasadnúť na bicykel? Nie len že budete zdravší, ušetríte ale poďakuje sa vám i vaša nálada, ale aj postava. Neváhajte a prečítajte si, ako bicyklovanie vplýva na naše zdravie.

Trpíte nespavosťou?


Ak patríte medzi ľudí, ktorí trpia nespavosťou, určite Vás poteší rýchle a zdravé riešenie. Stačí 30 minút aktívneho pohybu na čerstvom vzduchu na bicykli a budete prekvapený, ako dobre sa Vám bude večer zaspávať.

Posilňovanie imunity


Primerané cvičenie a pobyt vonku na čerstvom vzduchu je ideálnym spôsobom, ako si budovať imunitu. Namiesto návštev lekára či voľna z dôvodu choroby sa prekonajte a zájdite si po práci zajazdiť, aj keď počasie nie je idylické. Samozrejme, svoje oblečenie na bicykel vždy prispôsobte vonkajším podmienkam. Nezabudnite na odolnú vonkajšiu vrstvu, ktorá vás ochráni pred vetrom a vodou.

Lepšie duševné zdravie

Jazda na bicykli zrýchľuje krvný obeh, čo umožňuje efektívnejšie pôsobenie endorfínov a podobných látok, ako je dopamín, norepinefrín a serotonín a preto prispieva k lepšej nálade.
Ako sme už spomínali, viaceré štúdie naznačujú, že cvičenie môže pomôcť zvýšiť hladiny serotonínu a dopamínu v tele. Vďaka nim sa človek cíti šťastnejší a spokojnejší, takže môžu pomôcť zmierniť dokonca aj stav miernej depresie. Samozrejme, nejde o žiadne zázračné uzdravenie, ale cvičenie, ako napríklad cyklistika, vám môže mierne zdvihnúť náladu a vy môžete pocítiť úľavu

Zvýšená svalová sila a pružnosť


Bicyklovanie má priaznivý vplyv na činnosť svalov, ktoré vďaka tomu pracujú harmonicky a efektívne. Aj v prípade, že vaším cieľom nie je naberanie množstva svalovej hmoty, bicyklovanie posilňuje viaceré svaly, okrem nôh (predná časť stehien, lýtka) aj ruky, ktoré sa síce nehýbu, no svaly v nich pracujú (hlavne bicepsy a tricepsy). Bicyklovanie posilňuje aj hlboký stabilizačný systém, teda core, ktorý počas jazdy udržiava telo v správnej polohe.

Cyklistika a kĺby


Na rozdiel od behu alebo chôdze nedochádza počas aktivity k nadmerným otrasom, a preto ju môžu vykonávať aj ľudia s nadváhou, alebo tí, ktorí už majú poškodené kĺby a pohybové aktivity ako beh im robia problémy. Poškodenie kĺbu nemusí byť spôsobené iba nadmernými otrasmi alebo nadmerným opotrebovaním, ale aj rôznymi podvrtnutiami a nárazmi, ktoré štandardne nie sú súčasťou cyklistiky.
Cyklistika patrí medzi málo pohybových aktivít, ktoré omnoho menej zaťažujú oporno-pohybový aparát. Rekreačná cyklistika je cyklická aeróbna aktivita. Jej základným prvkom je cyklický pohyb dolných končatín po presnej, stále rovnakej dráhe.

Aj srdce a cievy sa vám poďakujú


Štúdia z roku 2017 skúmala vplyv každodenného dochádzania do práce na bicykli a zistili, že u tých, ktorí denne bicyklovali, bolo riziko srdcovo-cievnych ochorení o 46 % nižšie a riziko úmrtnosti na kardiovaskulárne ochorenia až o 52 % nižšie. Okrem toho mali títo ľudia znížené aj riziko rakoviny. Bicyklovanie pomáha bojovať aj s vysokým krvným tlakom, pri pravidelnom bicyklovaní, aj na stacionárnom bicykli, vedci už po troch mesiacoch u pacientov spozorovali nižší tlak o 4,3 % a po pol roku až o 11,8 %.

Upraví hladinu cukru


Vedeli ste, že pravidelné bicyklovanie priamo znižuje hladinu cukru v krvi, upravuje krvný tlak a celkovo zlepší prekrvenie končatín, čo sú tri najčastejšie problémy diabetikov. Čas strávený na bicykli a náročnosť trás však zvyšujte postupne a vždy pod dohľadom svojho diabetológa. A zo začiatku bicyklujte vo dvojici. Ľahšie si nastavíte správne tempo. Ideálne je také, pri ktorom naraz rozprávate, bicyklujete a priveľmi sa nezadýchate.

Pravidelným bicyklovaním podporujete chudnutie


Pravidelné bicyklovanie s vysokou intenzitou vám môže pomôcť zhodiť nadbytočné kalórie a podporuje zdravú reguláciu hmotnosti. Nepretržité bicyklovanie dokáže spáliť približne 300 kalórií za hodinu a môže zvýšiť rýchlosť vášho metabolizmu, čo pomáha spaľovať extra kalórie a budovať svaly.
Ak sa snažíte schudnúť, cyklistika musí byť spojená so zdravým stravovacím plánom. Bicyklovanie je pohodlná forma cvičenia a môžete meniť čas a intenzitu – dá sa budovať pomaly a tak, aby vám vyhovovala.

Tak čo? Presvedčili sme vás? Veríme, že áno, pretože zdravotných benefitov bicyklovania je ešte omnoho viac. Ak ste tomuto športu naklonení, radi vás privítame v našej predajni, kde vám poradíme s výberom nového bicykla, ale aj so servisom vášho bicykla.
Prajeme vám veľa šťastných kilometrov!

Náš tip: Bicykel – Ako si ho správne vybrať?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *